Přeskočit na obsah

CYKLOSTEZKA: Janohrad, Lednice a Rakvice

  • od

Lednice je nepochybně tou nejnavštěvovanější a nejproslulejší obcí z celého okolí Velkých Bílovic. Nachází se v ní mnoho nádherných památek, lázně, vynikající restaurace a úžasný lednický park. Ačkoliv se do Lednice dostanete na kole i po hlavních cestách, na kterých jsou vyhrazeny pruhy pro cyklisty, existují i bezpečné cyklotrasy, které Vás do oblastní dominanty spolehlivě dovedou. Navíc po cestě uvidíte mnohem více, než kdybyste jeli po silnici.

PARAMETRY TRASY:

Délka trasy: 35,4 km

Převýšení: 45 m

Lokace: Velké Bílovice, Podivín, Lednice, Rakvice

Významná místa: Kostel sv. Petra a Pavla, Janův hrad, Lovecký zámeček, Lázeňská kolonáda Lednice, Zámek Lednice, Lednický park, Jez Bulhary, Jezírko Kutnar, Kostel sv. Jana Křtitele

Rychlý popis: Stezka je poměrně jednoduchá a nenáročná. Kromě dvou přejezdů strávíte celou cestu na bezpečných cyklotrasách. Povrch cyklotras je většinou betonový, v několika případech se jedná o polní cestu. Na stezce není žádné dlouhé ani prudké stoupání, v podstatě se jede celou dobu po rovině.

POPIS CESTY:

Hned na začátku cyklotrasy pojedete pár kilometrů po hlavních silnicích. Ze sklepní části sjedete do centra Velkých Bílovic, kde můžete vidět třeba naši kašnu. Na levé straně cesty pak uvidíte hned několik památníků a „sólo„, na kterém se každoročně konají hody. Po hlavní silnici se pak vydejte přibližně 1,5 kilometru směrem na Podivín a odbočte doprava. Najedete na cestu, která Vás dostane až k vlakovému nádraží Podivín.

Jedno z míst, které stojí za to v Podivíně zhlédnout je židovská obřadní síň. Vedle ní je na ceduli napsána zajímavá historie města. Dále se zde nachází kostel sv. Petra a Pavla, který je nejstarší památkou celého města, jeho původ se datuje už v 11. století! Po hlavní cestě směrem na Lednici se pak vydejte po cyklotrase, která se nachází těsně před koncem obce. Jedná se o polní cestu, která je ale vhodně upravena a jet po ní byla pouze radost. Zároveň Vás tato cesta povede nejen mezi rozlehlými poli, ale také lesem. Musím přiznat, že tuto část trasy jsem si obzvlášť užil.

Jakmile se dostanete k mostu přes řeku Dyji, začíná cesta na Janohrad. Tento úsek je sice hodně kamenitý, ale rozhodně stojí za to se na Janův hrad podívat. Osobně jsem u této památky nebyl alespoň 5 let, ale hrad zůstal stejně krásný jako kdysi. V jeho blízkosti se nachází občerstvení a posezení u vody, ideální místo pro odpočinek. Cestou do Lednice pak spatříte ještě Lovecký zámeček, který byl postavený na začátku 19. století.

Po cestě od Janohradu se do Lednice dostanete úplně bez problémů, jede se po rovné betonové cestě. Po chvilce cesty v obci se ocitnete na křižovatce a po Vaší pravici bude dlážděná cesta. Vlevo se pak nachází lázeňská kolonáda, kterou také rozhodně musíte navštívit. Pokud hledáte inspiraci na výlet v Lednici, stavte se v infocentru, které je přímo na kolonádě. Nachází se tam spoustu map, propagačních materiálů a milá obsluha.

Do centra Lednice se dostanete po dlážděné cestě, kterou jste dříve míjeli. Na hlavní cestě se pak vydejte vpravo až k obecní radnici. Kousek od ní je pak vstup do zámecké zahrady a přední strana zámku Lednice. Na těchto místech by se dal strávit celý den, zámecký park nabízí krásné prostory na procházky, minaret pak úžasný výhled, jízdárny expozici o historii Lednice, skleník faunu z celého světa… při svojí cestě jsem se v Lednici také trochu zapomněl a vracel se až za západu slunce, proto fotky už nebudou tak kvalitní, za což se omlouvám. Alespoň se můžete pokochat tou nádhernou oblohou. 🙂

Až budete připraveni pokračovat v cestě, napojte se na cyklostezku vedoucí na Nejdek, budete projíždět kolem výstavy soch vyrobených z mořského písku. Tento úsek trasy je taktéž velmi pohodlný, provoz je nulový, cesta je betonová a jede se po rovině. Na konci této cesty přijedete k vodní elektrárně Bulhary, u které se nachází menší stánek s občerstvením. Most přejdete a vydáte se vpravo, ale pozor, dbejte na další odbočku, je velmi snadno přehlédnutelná! Nachází se asi kilometr za elektrárnou a jedná se spíše o takový otvor v keři, který jsem pro jistotu i vyfotil.

Následující kilometry pojedete po polní cestě, u které se nachází i přírodní památka jezírko Kutnar. Ve chvíli, kdy jsem trasu jel, však bylo jezírko zarostlé rákosím, proto jsem vyfotil alespoň okolí a informační ceduli. Tato cesta Vás dovede až do obce Rakvice. Zde se nachází kostel sv. Jana Křtitele, který byl v dobu mojí cesty bohužel v rekonstrukci, proto přikládám foto z internetu. V Rakvicích se dále nachází krásné náměstí, několik dobrých restaurací a soch.

Z Rakvic poté musíte jet asi 1,5 kilometru po hlavní cestě, která Vás dovede do Trkmance. Odsud se můžete vydat buď směrem na Velké Bílovice, nebo jet podle mapy cyklostezkou, která vede kolem vodní nádrže Šísary do sklepní části Velkých Bílovic. Na mojí cestě se již stmívalo, proto přikládám ještě několik fotografií západu slunce mezi vinohrady.

HODNOCENÍ TRASY:

Každou trasu, kterou na blogu popíšu, hodnotím pomocí pěti kritérií: pohodlnost jízdy (typ, povrch a upravenost cesty, okolí trasy) jednoduchost orientace (přehlednost trasy, vyznačení zatáček atd.,) body zájmu (jak kvalitní památky, výhledy, restaurace atd. se na trase nacházejí,) konzistence (rozmístění bodů zájmu po trase, měly by být rovnoměrně) a bezpečnost trasy (jízda mimo hlavní silnice, stav stezky.)

Pohodlnost jízdy: 7/10

Co se pohodlnosti týká, na Lednickém okruhu jsou výborné úseky, ale i hrozné úseky. Například z kamenité cesty na Janohrad mě bolí hýždě ještě doteď. Na druhou stranu cesta do Nejdku po asfaltové silnici mezi stromy byla velmi pěknou částí stezky. Pokud jste ochotni přetrpět pár kilometrů drncání a desítku kilometrů na polních cestách, na trase nebudete mít žádné potíže.

Jednoduchost orientace: 6/10

Na trase jsem narazil na několik zvláštně zaznačených rozcestí, na kterých jsem se musel podívat na mapu, zda jedu správně. Další nevýhodou je také ukrytý přejezd do Rakvic, který jsem výše popisoval. Mimo to je trasa jednoduše čitelná a téměř sama Vás dovede tam, kam potřebujete.

Body zájmu: 9/10

V této kategorii nemá Lednický okruh konkurenta. Janův hrad s Lednicí jsou opravdu nádhernými destinacemi, které stojí za to vidět. Jedinou nevýhodou tohoto okruhu je, že po úžasné Lednici se mi v Rakvicích už nechtělo zastavovat, protože to hlavní z trasy jsem již viděl.

Konzistence zastávek: 7/10

Kromě posledních kilometrů trasy je na každém šlápnutí něco k vidění, ať už je to kostel, hrad, zámek nebo nádherná příroda. Cestu jsem si moc užíval, ale z Rakvic do Velkých Bílovic byla docela zdlouhavá. To by se dalo na úkor bezpečnosti částečně obejít cestováním po hlavní silnici přímo do Bílovic.

Bezpečnost trasy: 6/10

Na trase se nachází dva přejezdy po hlavních silnicích mimo obec, kterými je potřeba projet. Jedná se asi o 3 kilometry cesty, ale silnice jsou zde poměrně široké. Často se také jezdí v obci, kde je ale provoz omezen rychlostí 50 km/h, takže až tak velké nebezpečí nehrozí. Zbytek cest jsou vyznačené cyklostezky a polní cesty, na kterých je provoz minimální. Na cestě z Podivína k Janohradu se pak jede úzkými uličkami mezi stromy, po kterých následuje kamenitá cesta s častými prohloubeninami. Milovníci adrenalinu a terénní jízdy však tuto část stezky zajisté ocení.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *