Přeskočit na obsah

CYKLOSTEZKA: Projížďka po jihomoravských vesnicích

  • od

Dnešní cyklotrasa Vás provede samotným srdcem Moravy. Tím jsou totiž malé vesnice, které skrývají spousty nádherných míst. Tato stezka je zároveň mojí nejoblíbenější, protože pokaždé, když po ní jedu, najdu novou uličku, cestu, zkratku a zažiju ten krásný pocit novosti. Stezce říkám „velkobílovická klasika“, protože už jsem ji zajel snad stokrát, ale pohledy na rozlehlou krajinu, vinice a památky mě nikdy neomrzí. V tomto článku bych Vám chtěl moji srdcovou záležitost představit a ukázat, co na ní lze vidět.

PARAMETRY TRASY:

Délka trasy: 34,3 km

Převýšení: 172 m

Lokace: Velké Bílovice, Vrbice, Kobylí, Bořetice, Velké Pavlovice

Významná místa: Kaplička na Hradišťku, Vrbické sklepy a mlýn, Stezka nad vinohrady, Rozhledna Slunečná

Rychlý popis: První kilometry této stezky jsou docela náročné, cesta je v střídána velkým stoupáním a klesáním. Vrbice je nejvýše položenou vesnicí v okolí a v nohou je to znát. Jakmile však dorazíte k vrbickým sklepům, následující kilometry už budou pouze z kopce nebo po rovině. Většina této trasy jsou betonové silnice, ke konci lze jet po polních cestách. Na trase není moc bodů zájmu a památek, ale jedná se o nádhernou projížďku.

POPIS CESTY:

První část trasy vede z Belegradů ke Kapličce na Hradišťku. Tento úsek je velmi příjemný a do mírného kopce, pojedete po betonové silnici mezi vinohrady. Asi v polovině cesty uvidíte altánek s Velkobílovickou slípkou, která je symbolem našich vinařů, těm se totiž tradičně přezdívalo Slípáci. Po cestě pokračujte dál, až dojedete na rozcestí. Cesta vlevo vede k našemu druhému bodu, který rozhodně stojí za to vidět, ke Kapličce na Hradišťku. Kaple byla v roce 2002 zasvěcena sv. Cyrilovi, Metodějovi, Václavovi a Urbanovi, ale její základní kámen byl položen už v polovině minulého století.

Vraťte se zpět po cestě, po které jste na Hradištěk přijeli, tentokrát však na rozcestí jeďte rovně. Čeká na Vás sjezd z velkého kopce. Na dalším rozcestí se dejte doprava a užijte si poslední jízdu z kopce, protože následuje stoupání. Převýšení mezi kapličkou a Vrbicí je pouze 40 metrů, problémem této cesty je však neustálé stoupání a klesání, jak lze vidět na výškovém profilu. V tuto chvíli bude nejlepší se kochat nádhernou přírodou a vinicemi, které Vás obklopují, a nevnímat že jedete do kopce. Nebojte, za chvíli jste nahoře.

Cesta do Vrbice

Po nekonečném stoupání se dostáváte do vrchní části Vrbice. Můžete zde vidět typické sklepy, které některým lidem připomínají hobití nory. Sklepy jsou postaveny ve vyhloubeninách kopce v několika patrech nad sebou. Tento typ sklípků s typickým kamenným průčelím začal vznikat okolo roku 1920. V těchto prostorech se kdysi nacházel lom na kámen a štěrk. Nedaleko sklepní části je také kostel sv. Jiljí a větrný mlýn, který je taktéž populární turistickou destinací. Z Vrbice se pak vydáte kolem kostela cestě směrem na Kobylí, ale buďte připraveni odbočit, abyste nepropásli Stezku nad vinohrady.

Stezka nad vinohrady je na samém okraji Kobylí, ale rozhodně se vyplatí vyšlápnout si nahoru. Výhled, který zajímavě vypadající rozhledna nabízí, je skutečně čarovný. Ze Stezky se do Kobylí jede celou cestu z kopce, takže si konečně odpočinete. Až dojedete dolů ke hlavní silnici, máte dvě možnosti: jednou z nich je jet podle trasy, tedy po polních cestách mezi vinohrady. Rozhodně se ale nejedná o nic náročného a vyhnete se silničnímu provozu, jen tuto cestu nedoporučuji po dešti. Druhou možností je jet po hlavní cestě přímo do Bořetic, čímž si ušetříte pár minut cesty a jedno obrovské stoupání. Tak či onak, v Bořeticích se můžete zastavit na jedno vychlazené, nacházíme se totiž přibližně v polovině „velkobílovické klasiky“.

Z Bořetic vede do Velkých Pavlovice hezká cyklostezka, jen je důležité se na ni napojit. Před tím, než najedete na most přes přítok řeky Trkmanky, se dejte na betonovou cestu nacházející se po jeho pravici. Napojíte se tak na cestu, která vede přímo k rozhledně Slunečná. Ačkoliv se jedná už o třetí vyhlídku a neustálé stoupání a klesání Vám leze krkem, Slunečná za pár schodů stojí. Cyklostezkou pak pokračujte směrem do Velkých Pavlovic až k železničnímu přejezdu. Nyní můžete jet vlevo a zkrátit si tak trasu, zatáčka Vás totiž dovede přímo k cestě do Velkých Bílovic. Já ale raději jezdím vpravo, abych se podíval, co je u Pavlovčáků nového.

Pavlovice nabízejí mnoho krásných památek, budov a vinných sklepů. Na mapě jsou vyznačeny Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Zámek Velké Pavlovice. Severozápadní část města je pak oseta vinnými sklípky, které na Vás jen čekají. Cesta do Velkých Bílovic pak vede podle mapy mezi vinohrady po polních cestách, ale stejně jako předtím se dá krásně jet po hlavní silnici až do Velkých Bílovic. Tato polní cesta se však napojuje na cestu okolo vodní nádrže Šísary a velkobílovickou sklepní část, takže nepochybně stojí za to si sem zajet.

HODNOCENÍ TRASY:

Každou trasu, kterou na blogu popíšu, hodnotím pomocí pěti kritérií: pohodlnost jízdy (typ, povrch a upravenost cesty, okolí trasy) jednoduchost orientace (přehlednost trasy, vyznačení zatáček atd.,) body zájmu (jak kvalitní památky, výhledy, restaurace atd. se na trase nacházejí,) konzistence (rozmístění bodů zájmu po trase, měly by být rovnoměrně) a bezpečnost trasy (jízda mimo hlavní silnice, stav stezky.)

Pohodlnost jízdy: 7/10

První polovina cesty je na prosto perfektní. Ačkoliv se neustále střídá stoupání a klesání, vozovka je ve výborném stavu a provoz téměř nulový. Z Kobylí do Bořetic vede cyklostezka přes polní cestu, která místy písčitá, těžce se zde šlape. Cyklostezka z Velkých Pavlovic do Bílovic vede taktéž po poli, ale zbytek trasy si nemůžu vynachválit.

Jednoduchost orientace: 8/10

I přes to, že jsem celou dobu zmiňoval neustálé stoupání a klesání jako nevýhodu, v rámci orientace se jedná o velké plus. U této trasy stačí až na několik křižovatek jet v podstatě přímo za nosem. Žluté značky cyklostezek Vás budou doprovázet po celé trase a kdybyste náhodou zabloudili, všechny body zájmu jdou vidět buď na kopci, nebo z kopce.

Body zájmu: 4/10

Problém této cyklotrasy tkví v tom, že kromě dvou rozhleden, vinných sklípků a jednoho mlýnu na ní není moc k vidění. Na druhou stranu se jedná o opravdu unikátní projížďku mezi vinohrady s vyhlídkou na celé okolí. Pokud ale prahnete po známých historických památkách, na této stezce je bohužel nenajdete.

Konzistence zastávek: 6/10

Zastávky na této trase jsou poměrně vyvážené. Cesta z Hradišťku na Vrbici se může zdát dlouhá, ale výhled na rozlehlá pole Vám zajisté zvedne náladu. Z Velkých Pavlovic do Bílovic pak vede dlouhá polní cesta, která se mi jevila jako nekonečná a přál jsem si, aby skončila. (V případě, že se této polní cestě chcete vyhnout, můžete navštívit také Rakvice a Podivín, které popisuji v tomto článku.)

Bezpečnost trasy: 8/10

Cesty, kterými trasa vede, jsou většinou úplně bez provozu. Kromě jednoho krátkého úseku tak strávíte celou dobu na prázdných betonových silnicích, nebo alespoň v obci, kde je omezena rychlost automobilů. Stav cesty je taktéž velmi dobrý, v jejím okolí se nenacházejí žádné srázy, řeky, ani jiné vodní plochy.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 6,6/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *