Přeskočit na obsah

CYKLOSTEZKA: Podluží, Nechory, Čejkovice

  • od

Přátelé o mně říkají, že jsem definice slova „krajinkář“ – něco na tom asi bude, protože výhledy, které Podluží nabízí, mi utkvěly v paměti ještě dlouho po jízdě. Tuto stezku jsem jel poprvé a upřímně jsem si ji zamiloval. Cyklotrasa Vás provede nejen nekonečnými vinohrady, ale také vinnými sklípky v Prušánkách, úžasnými Čejkovicemi a k rozhledně Na Podluží. Ať už preferujete cykloturistiku v přírodě, nebo máte raději historické památky, dnešní stezka Vám má mnoho co nabídnout.

PARAMETRY TRASY:

Délka trasy: 33,4 km

Převýšení: 145 m

Lokace: Velké Bílovice, Moravský Žižkov, Prušánky, Nový Poddvorov, Čejkovice, Vrbice

Významná místa: Pivovar Moravský Žižkov, Nechory, rozhledna Na Podluží, Sonnentor, Templářské sklepy Čejkovice, Dům T. G. Masaryka, Vrbické sklepy, Kaplička Na Hradišťku

Rychlý popis: Tato cyklotrasa je jednou z mých nejoblíbenějších. Až na jeden úsek se celou cestu budete nacházet na vedlejších betonových silnicích s téměř nulovým provozem, které Vás provedou nádhernými poli, loukami a vinohrady. Po stezce pojedete často do kopce, největší stoupání je pak u Vrbice, ale nejedná se o nic hrozného. Trasa nabízí jak mnoho historických bodů zájmu, které můžete navštívit, tak úžasné okolí.

POPIS CESTY:

První úsek cyklotrasy pojedete po betonové cestě z Velkých Bílovic do Moravského Žižkova. Tato vedlejší silnice vede kolem dvou asi nejznámějších vinařství našeho městečka, vinařství Mádl a vinařství Skoupil. O kousek dál pak budete projíždět kolem velkobílovického rybníku, který nese název Velký Bílovec. Turisté do něj chodí rybařit, odvážlivci se v něm i vykoupou.

Cesta, kterou jste se vydali, Vás zavede až k Žižkovskému rybníku. Kousíček od něj se pak nachází slavný Pivovar Moravský Žižkov. Pivovar rozhodně stojí za návštěvu, mají zde vynikající domácí pivo a nádhernou výzdobu terasy. Ačkoliv je Jihomoravský kraj proslulý vinařstvím, pivovarnictví zde má také dlouholetou tradici. První zmínka o pivovaru na Břeclavsku pochází z roku 1414! Po cestě na Prušánky uvidíte také moderní kostel Panny Marie Vítězné postavený v roce 2002. Do Prušánek bohužel nevede žádná cyklotrasa, proto je potřeba jet po docela frekventované hlavní silnici. Naproti mně však po cestě jezdily rodiny s malými dětmi, takže není třeba se obávat.

V obecní části Prušánek se moc nepozdržíte, protože hned první levá zatáčka vede do Nechor. Jedná se o malou vesničku tvořenou pouze vinnými sklípky, které jsou ručně malované. Celé Nechory na mě působily příjemným a malebným dojmem, lidé tam byli přátelští a nabídli mi ochutnat trochu jejich domácího vína. Cesta na rozhlednu pak vede přímo mezi vinohrady, které zásobují prušánské sklípky.

Po mírném stoupání se Vám v dáli začne jevit rozhledna Na Podluží. Ta se nachází na skutečně nejvyšším bodě v okolí, takže budete mít úžasný rozhled na celou krajinu. Pod rozhlednou se nachází spoustu map, které popisují jednotlivé regiony Podluží, a také způsoby těžení ropy. Také je zde postaven malý ropný vrt, kterých se na Jižní Moravě naskytuje poměrně dost. Pokud Vám již po cestě vyhládlo, u rozhledny je stánek s rychlým občerstvením.

Cestou z rozhledny budete projíždět přes Nový Poddvorov, kde se vyrábějí velmi kvalitní odrůdová vína. Na obrázku jsem vyfotil poddvorovskou radnici, kolem které musíte projet. Cesta k větrnému mlýnu Starý Poddvorov totiž vede přímo kolem této budovy, nepřehlédněte ji! Dvoupatrový větrný mlýn beraního typu, který byl postavený roku 1870, poté nemůžete přehlédnout. Jeho historie je velmi zajímavá a stojí za návštěvu. Cesta do Čejkovic od mlýnu je krásná betonová silnice bez provozu.

Cyklotrasa Vás dovede do Čejkovic ze zadní strany. Budete projíždět kolem firmy Sonnentor, která má ve svém bylinkovém areálu spoustu zajímavých atrakcí, prohlídku výrobny čaje a kavárnu s domácími zákusky. Dále po cestě uvidíte Templářské sklepy Čejkovice, čejkovický zámek a rodný dům T. G. Masaryka. V Čejkovicích jsem byl několikrát autem, ale až na kole jsem si dokázal tuto obec opravdu užít. Krásně upravené a čisté prostory se mi zaryly do paměti a rád se sem vrátím.

Z Čejkovic vede cesta vinohrady přímo do Vrbice. V tuto chvíli už mé krajinkářské srdce pouze plesalo radostí. Ačkoliv jsem musel stoupat do pořádného kopce, výhled okolo mě byl natolik motivující, že jsem ani nepociťoval únavu. Sami se přesvědčte na fotkách, jak krásně Vrbice vypadá. Sklípky, které připomínají hobití nory, jsou pro Vrbice typické a patří mezi body zájmu, které u nás musíte vidět. Příkládám jen pár fotek, detailněji jsem sklípky popisoval v tomto článku.

Poslední zastávka bude Kaplička na Hradišťku, o které jste již nejspíše slyšeli. Kaple byla v roce 2002 zasvěcena sv. Cyrilovi, Metodějovi, Václavovi a Urbanovi, ale její základní kámen byl položen už v polovině minulého století. V den, kdy jsem cyklostezku jel, bylo zrovna nádherné počasí a ideální světlo pro fotografie. Výlet se moc povedl a ještě teď, týdny poté, nad tou nádhernou Moravskou krajinou rozjímám.

HODNOCENÍ TRASY:

Každou trasu, kterou na blogu popíšu, hodnotím pomocí pěti kritérií: pohodlnost jízdy (typ, povrch a upravenost cesty, okolí trasy) jednoduchost orientace (přehlednost trasy, vyznačení zatáček atd.,) body zájmu (jak kvalitní památky, výhledy, restaurace atd. se na trase nacházejí,) konzistence (rozmístění bodů zájmu po trase, měly by být rovnoměrně) a bezpečnost trasy (jízda mimo hlavní silnice, stav stezky.)

Pohodlnost jízdy: 9/10

Jak už jsem psal na začátku, cesta je téměř neustále betonová a pevná, pouze úsek v Novém Poddvorově vede přes polní cestu, která je ještě k tomu do prudkého kopce. Jinak jsou cesty opravdu krásné a pohodlné, není na co si stěžovat.

Jednoduchost orientace: 8/10

Stezka je poměrně jednoduchá na orientaci, stačí sledovat ukazatele a občas se kouknout do mapy. Jedné problémové místo bylo za Poddvorovskou radnicí, zatáčka tam je docela nenápadná a nikdy by mě nenapadlo, že tudy vede cyklostezka.

Body zájmu: 8/10

Na této trase je mnoho zastávek, na kterých je co k vidění. Líbila se mi jejich diverzita: sklepy, rozhledna, mlýn, bylinkový ráj, muzeum… a ačkoliv na trase není žádná dominantní zastávka, která by byla Vašim cílem, (narozdíl od např. Lednického okruhu,) všechny zastávky jsou moc hezké a stojí za zastavení.

Konzistence zastávek: 8/10

Snad kromě přejezdu z Žižkova do Prušánek byly zastávky velmi časté. Kromě tohoto úseku, kde nebylo ani bezpečno, ani hezké okolí, ani zastávky, bylo na celé cyklotrase nádherně. Co kilometr, to nějaký bod zájmu, nad kterým jsem se zastavil. Čejkovice a Nechory byly velmi rozsáhlé a pohybovat by se v nich dalo hodiny.

Bezpečnost trasy: 7/10

Veškeré cesty na této trati jsou ve velmi dobrém stavu, pevné a kvalitní. Jedinou nevýhodou této stezky je tolikrát zmiňovaný přejezd z Žižkova do Prušánek. Dlouhá a poměrně úzká hlavní cesta, na které auta jezdí často rychleji než 90 km/h, je trnem v oku této cyklostezky. Mimo to je však cesta úžasná, úplně mimo provoz a po betonových cestách. Věřím, že pokud by Vám vadilo jet po hlavní silnici, určitě si trasu upravíte podle libosti.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *